Zavinutka – Monarda

Hluchavkovité

Lamiaceae

Rod byl pojmenován na počest španělského lékaře a botanika Nicola Monardese (1493 – 1578), jednoho ze zakladatelů novodobé farmacie.

Je to zajímavá trvalka s jakýmsi „rozcuchaným“ květenstvím. Odrůdy jsou vysoké od 75 – 120 cm a vynikají květy zářivých barev, které v červenci až srpnu dlouho zdobí každou zahradu. Zavinutky jsou vděčné, málo náročné trvalky a vydrží dlouho na stanovišti. Rostou dobře v každé zahradní půdě, daří se jim dobře na plném slunci i v lehkém polostínu. Hodí se především do pestrých skupin, kde jsou v době květu svými zářivými barvami již z dálky nápadné. Potřebují dostatek místa, protože silně odnožují, zvláště některé odrůdy. K tomu je nutné přihlédnout při výběru vhodných sousedních květin. Dobře se k nim hodí denivka (Hemerocallis), šater (Gypsophila paniculata), rudbekie, rozchodník (Sedum spectabile), okrasné trávy a na stanovišti s dostatkem vláhy také velkolisté funkie (Hosta). Jsou vhodné i k řezu, pokud nám nevadí kořenitá, ostrá vůně celé rostliny, která zvlášť vynikne v uzavřeném prostoru bytu.

Všech 12 druhů tohoto rodu pochází ze Severní Ameriky. Stonky jsou čtyřhranné, listy vstřícné, zubaté, vejčitě kopinaté. Květy mají dva pysky, dolní větší, trojlaločný, horní přímý s výrazně vyčnívající bliznou, a jsou nahloučeny v hustých přeslenech na vrcholech stonků. Pod květenstvím jsou červeně zbarvené palisty.

Pěstují se především zahradní odrůdy Monarda x hybrida, které jsou kříženci původních druhů M. didyma a M. fistulosa. Vyznačují se bohatým kvetením a zářivými barvami.

Množí se dělením nebo řízky.

 

Štítky:  ,

Okomentovat

Můžeš použít tyto HTML tagy a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>