I ty nejkrásnější květy jednou odkvetou. Uvadlé a zasychající působí nepěkným dojmem a rozhodně nepřidají krásy naší zahrádce. Odkvetlé květy a květenství je třeba odstraňovat i z dalších důvodů.
Některé trvalky jako by si přímo říkaly o naši pomoc. Když jim odstříháme zbytky po odkvetlé kráse, záhy nasadí nová poupata a opět rozzáří záhon novou záplavou květů. Tak můžeme prodloužit dobu kvetení např. u plamenky (Phlox paniculata) janeby (Heliopsis), kokardy (Gaillardia) aj.
Včasným odstraněním květů podpoříme trvalky v jejich sklonu podruhé vykvést ještě v témže roce (remontovat). To se týká stračky ostrožky (Delphinium), vlčího bobu (Lupinus), upolínu (Trollius) aj.
Mnohé trvalky zdobí zahradu také svými listy. Jejich krása vynikne, odstraníme-li uvadlé a zasychající květy. Například čistec (Stachys olympica) vytváří krásný souvislý koberec stříbřitých listů.
Zabráníme-li tvorbě semen, která rostliny příliš vysiluje, trvalky zesílí a v příštím roce budou nejen pěkné, ale i bohatě pokvetou. Kromě toho je třeba zabránit samovolnému rozsemeňování kvalitních odrůd, které se normálně rozmnožují vegetativně. Semenáče většinou ztrácejí vlastnosti prošlechtěné odrůdy, ale zato jsou životnější.
Semena někdy vyklíčí přímo v trsu rostliny, kde si jich obvykle nevšimneme. Semenáče pak svou vitalitou a bujným vzrůstem utlačí původní rostlinu tak, že uhyne a místo ní zůstane nekvalitní semenáč. To se stává např. u hvězdnice (Aster amellus), plamenky (Phlox paniculata), podeňky (Tradescantia virginiana), zlatobýlu (Solidago).
Samovolnému vysemeňování trvalek necháme volný průběh jen u volných, přírodních výsadeb, kde je dostatek místa a kde přímo počítáme se zplaněním.
Nejnovější komentáře