Výsadba sazenic trvalek

Trvalky vysazujeme vždy na záhon jako předpěstované, mladé rostliny, které buď vypěstujeme sami, nebo – což je snadnější – koupíme ve specializovaném zahradnictví nebo zahrádkářské prodejně. Pokud sazenice ihned nevysazujeme, můžeme je na kratší dobu (i několik dní) založit na stinná místa a zavlažit. Založením rostlin se rozumí jejich uložení šikmo do vyhrábnuté brázdičky a zasypání kořenových balů zeminou, aby nepřeschly. Nemáme-li možnost sazenice takto založit, můžeme je uchovat 2 – 3 dny ve sklepě, rozložené a pokropené vodou. Pokud jsou sazenice kontejnérované, což je prakticky vždy při nákupu, pak je to bez problémů. Kontejnéry zapuštěné do země vydrží libovolně dlouho.
K sázení používáme buď motyčku, nebo sázecí lopatku. Dlouhé kořeny zastřihneme zahradnickými nůžkami nebo je zkrátíme ostrým nožem. Rostlinky pokud možno vysazujeme s kořenovým balem. Máme-li k dispozici sazenice s kořeny holými, namočíme je před výsadbou do řídké kaše ze zeminy. Do připravené jamky pak vhodíme na dno hrst vlhké rašeliny nebo dobrého kompostu. Půdu ke kořenům pevně přitlačíme a ihned po výsadbě rostliny vydatně zalijeme.
Po vysázení je vhodné půdu mezi rostlinami pokrýt asi pěticentimetrovou vrstvou rašeliny nebo jiné hmoty, která zabraňuje vysýchání půdy a omezuje klíčení plevelů. Na povrchu takto zakryté půdy se nevytváří půdní škraloup, takže není nutno hned začít s okopáváním. Později při kypření se rašelina dostane do půdy a přispěje tak k jejímu zlepšení.

Okomentovat

Můžeš použít tyto HTML tagy a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>