Pro tuto skupinu se často používá názvu „kvetoucí trvalky“, ačkoliv samozřejmě kvetou i ostatní druhy. Patří sem však ty druhy, kterých si ceníme především pro bohaté a krásné květy, které však většinou mívají sezónní trvání. Kvetoucí trvalky do zahrady přinášejí krásné barevné kontrasty, proměňují tvář zahrady a jsou jedním z hlavních barevných faktorů. Mnohé z nich přebohatě kvetou, stejně jako většina našich letniček.
Původní druhy se většinou již nepěstují, protože zvítězily četné vyšlechtěné odrůdy, které se od výchozích forem značně liší.
Všeobecně lze říci, že kvetoucí trvalky rostou v každé normální zahradní půdě. Vyžadují však určitou péči, aby dosáhly svého optima. Potřebují přihnojovat a za sucha občas důkladně zalít. Mnohé druhy vytrvají na stanovištní dlouho, jako např. pivoňky, jiné zase potřebují po krátké době dvou i tří let z půdy vyjmout, rozdělit a znovu vysadit; řimbaba (Chrysanthemum coccineum) se má například přesazovat každé dva roky.
Většina kvetoucích trvalek vyžaduje plné slunce, některé však snášejí nebo přímo vyžadují polostín. Při výsadbě není vhodné dávat rostliny příliš blízko k sobě, trsy by se pak nemohly rozrůstat. Druhy kvetoucí na jaře nebo v časném létě, které později zatahují, je dobré vysazovat spolu s krycími rostlinami. Odkvetlá květenství a květy je nutno odstraňovat. Nevypadají vzhledně, tvorba semen navíc rostliny vysiluje a z dozrálých semen může dojít k nežádoucímu rozplevelení.
Trvalky kvetou od časného jara do pozdního podzimu, ale každý druh má svou dobu květu. U mnoha druhů byly vyšlechtěny odrůdy, které se liší právě dobou květu – od nejranějších po pozdní. Hlavní kvetení u některých druhů bývá prodlouženo o dobu nakvétání a dokvétání, jiné druhy zase mohou remontovat, kvést ještě jednou. Následující výběr rozlišuje zahrádkářsky zajímavé trvalky podle hlavní doby květu: na jaře včetně předjaří, začátkem léta, v plném létě a na podzim.
Nejnovější komentáře