Brunnera

Brutnákovité

Boraginaceae

 Rod byl nazván na počest švédského botanika Samuela Brunnera (1790 – 1844). Lidově se nazývá kavkazská pomněnka.

Je to krásná trvalka, ozdobná jak listem, tak květem. Především se dobře uplatní na polostinných místech, ale snese i hluboké zastínění. Dobře se jí daří ve vlhčí, teplé poloze. V příznivých podmínkách se sama rozrůstá a tvoří pěkný podrost mezi dřevinami. Na suchém stanovišti se nerozrůstá a bývá napadána dřepčíky. Dá se dobře kombinovat s kamzičníkem (Doronicum), prvosenkou (Primula), kokoříkem (Polygonatum). Pěkně doplňuje kvetoucí dřeviny, jako jsou např. trojpuk (Deutzia), kdouloň (Cydonia), pustoryl (Philadelphus). Je vhodná do skupinových výsadeb i do skalek. Množí se semeny a dělením trsu.

Zahrnuje tři původní druhy bylinných trvalek, rozšířených na Kavkazu, Sibiři a v jihovýchodní Asii.

Brunnera macrophyla (syn. Anchusa myosotidiflora) pochází z Kavkazu. Je to trvalka se vzpřímeným, bohatě větveným, žláznatě chlupatým stonkem vysokým až 45 cm. Přízemní listy jsou dlouze řapíkaté, oválné, srdčité nebo ledvinovité, celokrajné; lodyžní listy přisedlé nebo krátce řapíkaté. Modré květy jsou drobné, o průměru 0,3 – 0,4 cm, pravidelné, shromážděné v koncovém vijanu, složeném z menších jednotlivých vijanů. Podobají se kvítkům pomněnky.

Štítky:  

Okomentovat

Můžeš použít tyto HTML tagy a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>