Sasanka – Anemone

Pryskyřníkovité

Ranunculaceae

Název je patrně odvozen z řeckého slova anemos = vítr a vyjadřuje fakt, že se květy rozhoupávají při sebemenším větříku.

Rod má asi 120 druhů vytrvalých bylin, které většinou rostou v chladnějších oblastech severní polokoule a několik druhů se vyskytuje v jižní Africe a Jižní Americe.

Mnohé druhy této skupiny byly později zařazeny do samostatných rodů: Anemone hepatica do rodu Hepatica (jaterník), Anemone pulsatilla do rodu Pulsatilla (koniklec).

Druhy, které jsou i nadále zařazeny do rodu Anemone, můžeme podle jejich charakteristických vlastností rozdělit do skupin:

hlíznaté sasanky, které kvetou časně zjara (A. blanda, A. apennina, A. coronaria a naše domácí A. nemorosa).

vyšší vytrvalé sasanky, kvetoucí na podzim, které jsou zahradnicky nejvýznamnější skupinou (A. hupehensis, A. vitifolia, A. japonica).

domácí sasanky, kvetoucí zjara (A. silvestris).

Sasanky se dobře uplatní ve skupinových, okrajových výsadbách, ale i ve skalkách a na otevřených stanovištích (A. hupehensis, A. coronaria) nebo také na polozastíněných místech (A. silvestris).

Všechny sasanky vyžadují dostatečně kyprou a výživnou půdu. Používají se také k řezu.

Množí se dělením trsů, kořenovými řízky i semeny, která je třeba vysévat ihned po dozrání.

Anemone hupehensis (syn. A. japonica var. hupehensis) pochází ze střední a západní Číny. Tvoří keře vysoké 50 – 90 cm, olistěné lehce ochmýřenými, trojčetnými, nestejně velkými trojlaločnými listy. Kvete v srpnu až říjnu. Květy měří 5 – 6 cm, jsou lila růžové, uspořádané ve vzdušných latách. Pěstují se pouze zahradní formy vyšších podzimních sasanek, které jsou kříženci druhů A. hupehensis, A. vitifolia a původního planě rostoucího druhu A. japonica. Tyto hybridy se dříve uváděly pod názvem japonské sasanky.

 

Podzimní sasanky jsou rostliny vysoké 80 – 100 cm s horizontálním, plazivým oddenkem a přímými rozvětvenými lodyhami. Listy, jak přízemní, tak i na lodyhách, jsou trojčetné, s nerovnoměrně zubatými díly, šedobíle ochmýřené. Květy o průměru až 8 cm, rostoucí po  – 15 v řídkých latách, jsou jednoduché, poloplné až plné, barvy bílé, růžové i purpurové. Kvetou v září a říjnu. Nejlépe se osvědčily např. tyto odrůdy: ’Honorine Jobert’ – vysoká 80 cm s květy sněhově bílými, ’Königin Charlotte’ – stejně vysoká s poloplnými květy lila růžové barvy, ’Prinz Heinrich’ – vysoká jen 60 cm s poloplnými květy tmavě červené barvy a ’Wibelwind’ – dorůstající 80 cm, s poloplnými květy čistě bílé barvy.

Podzimním sasankám se daří nejlépe v polostínu a v humózní půdě s dostatkem vláhy. Doporučuje se zimní přikrývka rašelinou nebo listím. Množí se hlavně kořenovými řízky. Jsou vhodné do skupin s pěnišníky, kapradinami a jinými rostlinami podobných nároků, jejichž sytá zeleň na podzim pěkně kontrastuje s květy sasanek.

 

Anemone silvestris, sasanka lesní roste u nás na loukách a ve světlejších lesích. Dorůstá výšky 30 – 40 cm a tvoří pěkné kompaktní keříky. V květnu bohatě kvete. Je to trvalka s vertikálním oddenkem, často s mnoha kořenovými výběžky a přímými, bíle vlnatými lodyhami. Listy jsou dlanitě dělené, mělce zubaté. Přízemní listy jsou dlouze řapíkaté. Jednotlivé, dosti velké květy, o průměru 3 – 7,5 cm, jsou často nící a na tenkých lodyhách. Jednoduché okvětí má obvykle pět zevně ochmýřených plátků, barvy bílé nebo krémové, někdy s šeříkovým odstínem. Četné plody jsou také hustě obalené bílými chloupky. Existují odrůdy plnokvěté (flore pleno) a velkokvěté (grandiflora) a formy s kališními lístky červeně odstíněnými. Tato jarní vytrvalá sasanka je nenáročná, nejlépe se jí daří v propustné, sušší, mírně vápenité půdě, na slunci i v polostínu. Je to oblíbená trvalka do volných i smíšených záhonů, hlavně pro nenáročnost a bohaté kvetení. Rychle roste a mírně se rozrůstá podzemními oddenky.

Množí se snadno dělením i semenem.

Anemone tomentosa (syn. A. vitifolia) pochází ze severní Indie a západní Číny. Dorůstá výšky 80 – 120 cm. Velké, bílé květy rozkvétají v srpnu až září. Je to odolný a nenáročný druh, jemuž se daří v normálních propustných půdách s dostatkem vláhy, na slunci i v polostínu.

Množí se kořenovými řízky.

U zahrádkářů se setkáváme ještě s dalšími druhy sasanek, nejčastěji s A. nemorosa s drobnějšími bílými květy a A. narcissiflora – to je trsnatá trvalka s květenstvím bílých a růžových květů o průměru do 2,5 cm.

Štítky:  ,

Okomentovat

Můžeš použít tyto HTML tagy a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>