Při pohledu do českých zahrad lze zaznamenat rostoucí trend popularity popínavých rostlin. Popínavé rostliny jsou v prvé řadě zajímavým a osvěžujícím ozdobným doplňkem do zahrady. Pomocí pnoucích rostlin se například zastiňují zahradní pergoly nebo zahradní altány. Také se prostřednictvím popínavých rostlin můžou zakrývat fasády domů, mohou se s nimi zakrývat chatky, balkony nebo terasy.
Druhy popínavých rostlin
Popínavých rostlin je celá řada druhů a můžeme je dělit podle rozličných kritérií a řadit do různých kategorií. Jedním z možných způsobů rozlišování pnoucích rostlin je jejich dělení podle způsobu růstu. Popínavé rostliny jsou buď samopnoucí nebo ovíjivé. Samopnoucí rostliny se vyznačují tím, že se ke své opoře přichycují vzdušnými kořeny. Naopak ovíjivé rostliny kolem své opory ovíjejí stonky případně řapíky listů. Dále si popínavé rostliny můžeme rozdělit na opadavé a stálozelené po celý rok, přičemž drtivá většina rostlin patří mezi opadavé. Jedním z mála zástupců skupiny neopadavých popínavých rostlin je například břečťan plazivý. Některé druhy pnoucích rostlin jsou dekorativní díky svým květům, jiné zase díky listům. Lze se setkat s popínavými rostlinami produkujícími plody jedlé i nejedlé.
Několik rad k pěstování popínavých rostlin
Základem úspěšného pěstování popínavých rostlin je volba správné sazenice. Při výběru popínavé rostliny si všímejte pouze těch prokořeněných, jichž kořínky pronikají skrz květináč. Důležité je také, aby rostlina byla dobře rostlá a také souměrná. Rozhodně si nevybírejte popínavé rostliny s viditelnými, byť třeba nepatrnými, stopami po škůdcích. Stejně jako je důležitý výběr optimální rostliny, je neméně významná i volba vhodného místa pro výsadbu. Pokud nepatříte mezi protřelé botaniky, rozhodně neuděláte chybu, když se o zakoupené rostlině informujete u erudovanějšího zahradníka. Podle typu rostliny byste následně měli vybírat i místo pro výsadbu. Faktor úspěchu ovlivňuje také doba, kdy se rozhodnete popínavou rostlinu vysadit. Ideálním časem pro započetí pěstování popínavých rostlin jaro. V úvahu přichází také konec léta. U rostlin náchylných na změny počasí je lepší zvolit jarní výsadbu, protože rostlina stihne zakořenit dříve, než přijdou velká letní horka nebo naopak podzimní chladné počasí.
Bez pravidelné údržby to nejde
Pro úspěšné pěstování popínavých rostlin je důležité vysazenou kytku pravidelně zalévat, zejména v začátcích než rostlina zakoření. Ideálním řešením je instalace závlahy přímo do místa, kde byla popínavá rostlina vysazena. Stejně jako je důležité zalévání, je důležité i hnojení. Pokud má popínavá rostlina správně růst, je nezbytné jí pravidelně hnojit, a to vždy speciálním hnojivem určeným pro konkrétní druh popínavé rostliny. Poslední hnojení popínavé rostliny proveďte na sklonku prázdnin. Další důležitou činností, bez které se úspěšné pěstování popínavých rostlin neobejde, je prostřihávání. Důležité je především u dřevnatých popínavých rostlin, které díky pravidelnému prostřihu získávají na bohatosti a košatosti. Je třeba dávat si pozor, aby k prostřihu nedošlo dříve, než stihne rostlina pořádně zapustit kořeny. Doporučuje se k prvnímu prořezu přistoupit minimálně po jednom roce od započetí výsadby.
zdroj fotografií – web výrobce zahradních pergol Vladeko
Nejnovější komentáře