Rubrika Atlas trvalek

Žluťucha – Thalictrum

Pryskyřníkovité

Ranunculaceae

Název je znám již z literatury antického Řecka.

Asi 150 druhů tohoto rodu tvoří vytrvalé byliny rozšířené prakticky po celém světě. Z tohoto rozsáhlého rodu se u nás nejběžněji pěstuje žluťucha orlíčkolistá (T. aquilegifolium). Dorůstá výšky 80 – 130 cm, kvete v květnu až červnu. Květy nahloučené v bohatých chocholičnatých latách jsou velmi jemné, sytě fialové nebo bílé. Jsou to vlastně jen husté střapečky tyčinek s rozšířenými nitkami, zatímco vlastní okvětní plátky opadávají hned při rozkvětu. Je to zvláštnost mezi květinami.

Žluťucha je nenáročná trvalka, jíž se nejlépe daří v polostínu a v humózní půdě. Pak také vydrží dlouho na stejném místě...

Čti více

Zvonek – Campanula

Zvonkovité

Campanulaceae

Základem názvu je latinské slovo campana = zvon, podle tvaru květní koruny.

Rod má asi 300 druhů jednoletých, dvouletých a vytrvalých rostlin, rozšířených v mírném pásmu severní polokoule, především ve Středomoří a na Kavkazu.

Tento nesmírně bohatý rod zahrnuje velmi mnoho vytrvalých druhů krásných rostlin, které se pěstují nebo mohou pěstovat v zahradách. Orientačně je rozdělujeme na druhy nízké, trsnaté nebo plazivé střední až vyšší. Nízké druhy vytvářejí polštáře a jsou vhodné do skalek, suchých zídek a na obruby, vyšší se uplatňují ve skupinových a plošných výsadbách a také jsou vhodné k řezu.

Všem zvonkům se nejlépe daří na slunečném stanovišti, některé však dobře snášejí i zastínění ...

Čti více

Zlatobýl – Solidago

Hvězdnicovité

Asteraceae

Název je odvozen buď z latinského slova solidare = upevňovat, nebo solidum agere = činit zdravým, uzdravovat, čímž by se vztahoval k využití některých druhů v lidovém léčitelství.

Jsou to známé rostliny s latou zlatožlutých květů, které se používají jako doplněk kytic, protože dlouho vydrží ve váze. Většinou to jsou statné rostliny, vysoké 100 – 170 cm. Některé druhy se svými oddenky rychle rozrůstají a zaplevelují zahradu. Navíc se také vysemeňují a z vypadaných semen vyroste spousta mladých rostlin. Novější zahradní odrůdy se tolik nerozrůstají, některé jsou vysloveně slabě rostoucí a mohou se vysadit i mezi nízké trvalky, ale nesmíme je nechat vysemenit; znamená to, že musíme odkvetlé laty ihned odstraňovat...

Čti více

Šater – Gypsophila

Hvozdíkovité

Caryophyllaceae

Název je složen z řeckých slov gypsos = sádra a philos = přítel; vysvětluje se tím, že některé druhy šateru rostou na vápencích.

Šater je známý také jako „nevěstin závoj“. Je to trvalka vytvářející velký vzdušný keřík, vysoký až 1 m, s množstvím drobných, bílých, nebo světle růžových kvítků, které se dobře hodí jako doplněk větších květů ve váze nebo usušené v zimních vazbách. Uplatní se také v pestrých, smíšených květinových záhonech v kombinaci např. s afrikány, kalifornským máčkem, zářivkou a dalšími letničkami. Šater není náročný, snese i velké sucho, v zimě však nesnáší mokro – pak snadno vyhnije. Dá se množit semenem, je však lepší koupit si sazenice, protože odrůdy se v zahradnictví roubují na kořeny semenáčků...

Čti více

Závtah – Limonium

Trávnicovité

Plumbaginaceae

Název je odvozen z řeckého slova leimonion = palouček, podle původního stanoviště některých druhů.

Tato trvalka je všeobecně známá pod názvem statice. Je vhodná do volných přírodních partií, zvláště stepního a xerofytního charakteru. Nejlépe se jí daří na plném slunci v propustné, lehčí, vápnité půdě. Je cenná k řezu do letních kytic i jako doplněk větších květů výrazných barev, ale používá se hlavně usušená do zimních vazeb. K sušení se odřezává plně rozkvetlá.

Množí se semenem.

Rod má asi 300 druhů jednoletých, dvouletých i vytrvalých rostlin a polokeřů, rozšířených po celém světě. Nejbohatěji jsou zastoupeny ve Středomoří a v Přední i Střední Asii.

Limonium latifoli...

Čti více

Zavinutka – Monarda

Hluchavkovité

Lamiaceae

Rod byl pojmenován na počest španělského lékaře a botanika Nicola Monardese (1493 – 1578), jednoho ze zakladatelů novodobé farmacie.

Je to zajímavá trvalka s jakýmsi „rozcuchaným“ květenstvím. Odrůdy jsou vysoké od 75 – 120 cm a vynikají květy zářivých barev, které v červenci až srpnu dlouho zdobí každou zahradu. Zavinutky jsou vděčné, málo náročné trvalky a vydrží dlouho na stanovišti. Rostou dobře v každé zahradní půdě, daří se jim dobře na plném slunci i v lehkém polostínu. Hodí se především do pestrých skupin, kde jsou v době květu svými zářivými barvami již z dálky nápadné. Potřebují dostatek místa, protože silně odnožují, zvláště některé odrůdy. K tomu je nutné přihlédnout při výběru vhodných sousedních květin...

Čti více

Záplevák – Helenium

Hvězdnicovité

Asteraceae

Rod byl údajně pojmenován na počest mýtické krasavice Heleny, ženy Meneláovy, kterou unesl Paris do Tróje. Pravděpodobnější je odvození z názvu řeckého slova hélios = slunce.

Jsou to vysoké trvalky (100 – 140 cm) s nápadně širokými jazykovitými květy v barvě žluté, bronzové nebo rudé a s téměř kulovitými terči, podobnými terčům rudbekie. Potřebují slunce, bohaté půdy a pravidelnou zálivkou. Jsou vhodné především do velkým smíšených skupin a okrajových výsadeb. Kombinace se musí volit podle doby květu. Vhodnými sousedy jsou plamenka (Phlox), zlatobýl (Solidago), oměj (Aconitum), hvězdnice (Aster) a různé okrasné trávy. Hodí se i k řezu.

Množí se zpravidla dělením trsu, a to jen na jaře.

R...

Čti více

Violka Fialka, Maceška – Viola

Fialkovitá

Violaceae

Název známý již ve starém Římě, byl odvozen ze starořeckého názvu vion.

Rod má více než 400 druhů, které jsou rozšířeny po celém světě. Užití je všestranné: do květinových záhonů, na obruby, do minizahrádek, do květinových nádob, okenních a balkónových truhlíků i na hroby. Pěstují se jako letničky, dvouletky nebo trvalky.

Vytrvalé violky neúnavně kvetou a potěší oko již od časného jara. Jsou vhodné i k orámování jiných výsadeb, například tulipánů a narcisů. Dobře se jim daří na vlhkých živných půdách, na slunci i v polostínu. Kvetou na jaře a v první polovině léta, s nástupem horkého počasí se však květy zmenšují, kvetení se přerušuje, za vlhkého počasí se obnovuje.

Množí se h...

Čti více

Upolín – Trollius

Pryskyřníkovité

Ranunculaceae

Název odvozený ze staroněmeckého pojmenování rostliny Trollblume = květ skřítků vznikl z báchorky, podle níž byl upolín oblíbenou květinou těchto pohádkových lesních bytostí.

Upolíny jsou známé jarní trvalky, i když nepatří k těm nejranějším. Jsou vhodné na okraje vodních toků a nádrží, do pestrých záhonů a květinových skupin, kde se vysazují v malých hloučcích mezi nízké trvalky. Dobře se doplňují s prvosenkou (Primula), rozrazilem (Veronica), s druhem Brunnera macrophyla apod. Hodí se i k řezu. Potřebují přirozeně vlhkou půdu nebo pravidelnou zálivku, daří se jim na slunci i v polostínu.

Množí se dělením trsu, původní druhy i semenem.

Rod má více než 25 druhů rozšířených v mírných...

Čti více

Turan – Erigeron

Hvězdnicovité

Asteraceae

Erigeron je starořecký název, odvozený z řeckých slov eri = brzy a geron = stařík, patrně podle rychlého dozrávání semen s šedavým chmýřím.

Turany jsou podobné podzimním astrám, ale kvetou již od června. Od jarních aster se rozpoznají především podle toho, že mají jazykové kvítky mnohem jemnější a zpravidla v několika řadách. Jsou vhodné hlavně do pestrých záhonů, protože se mohou kombinovat prakticky se všemi druhy trvalek, ale můžeme je vysadit i do smíšených okrajových záhonů a do skalek. Používají se také k řezu, protože plně rozvité úbory vydrží dlouho ve váze, ale poupata již nerozkvetou.

Erigeron vyžaduje dobrou zahradní půdu, pravidelnou zálivku a slunce, snese však i lehké zastínění...

Čti více