Rubrika Choroby a škůdci trvalek

Škůdci

Proti škůdcům zasahujeme hned, jak je na rostlinách objevíme.

Mšice a jiný savý hmyz postřikujeme Pirimorem nebo Metationem, proti housenkám, housenicím, broukům a jejich larvám bojujeme Metationem. Raději však volíme biologický boj. Například proti mšicím se výborně osvědčuje výluh z kopřiv. Obtížně se zbavujeme háďátek, která silně škodí na některých důležitých trvalkách.

Háďátko kopretinové (chryzantémové) žije v listech kamzičníku (Doronicum), dlužichy (Heuchera), chryzantémy, kopretiny (Chrysanthemum), prvosenky (Primula) a mnoha dalších a jeho přítomnost poznáme podle toho, že se na listech tvoří žlutavé, později hnědnoucí a zasychající skvrny ohraničené žilkami.

Háďátko zhoubné žije v kořenových krčcích, v...

Čti více

Houbové choroby

Houbové choroby, tj. černě, rzi, padlí a plísně, lze potlačovat chemickými postřiky, např. Fundazolem, ale většinou se to nevyplácí a kromě toho není přece naší snahou používat na zahrádce příliš chemie. Vhodnější je napadené části rostlin seříznout a spálit. Silně poškozené rostliny musíme zlikvidovat celé i s kořeny. Pokud je záhon silně zamořený, je lepší zdravé rostliny včas přesadit jinam.

Čti více

Virové choroby

Virovým chorobám lze předejít nákupem zdravých sazenic a soustavným likvidováním mšic, které tyto choroby přenášejí. Z virových chorob se nejčastěji projevují:
- světlé skvrny na listech – mozaika, kroužkovitost
- barevné skvrny na květech – pestrokvětost
- zasychání části listů – nekróza
- různé deformace listů a květů.

Při těchto i jiných projevech virových chorob je třeba ihned celou rostlinu i s kořeny zlikvidovat, nejlépe spálit.

Čti více

Fyziologické choroby

Každý druh má určité nároky na prostředí, které jsou dědičně ustálené. Má-li rostliny dobře růst a kvést, musíme ji zajistit prostředí, které odpovídá jejím požadavkům. Nevhodné stanoviště může rostliny buď poškodit, nebo oslabit tak, že potom snadno podléhají jiným chorobám nebo škůdcům.

Slunce je pro rostliny nepostradatelným zdrojem života a bez jeho záření ustává asimilace a rostlina hyne. Některé druhy jsou však stínomilné a budou-li vystaveny prudkému slunci, jejich listy ztratí svěží zelenou barvu a může dojít i k jejich popálení. Kromě toho stínomilné rostliny nucené růst na plném slunci bývají navíc silně napadány škůdci (např. violky sviluškou, žluťucha mšicemi).

Mráz. Proti mrazu chráníme trvalky...

Čti více