Rubrika Rozdělení trvalek podle ročního období

Trvalky kvetoucí na podzim

Podzimem rozumíme měsíce září a říjen. Toto období navazuje bezprostředně na léto, ale flóra této sezóny má již zcela odlišný charakter. Do popředí vystupují úplně nové druhy, které svým celkovým vzhledem i barvami dávají zahradě nový tón. Průběh kvetení je opět silně závislý na vývoji počasí. Již během léta můžeme nepříznivým podmínkám celkem úspěšně čelit častou a důkladnou závlahou.

Když se podzim vydaří a prodlouží léto teplým babím létem, zahrada je v této době velmi krásná. Keře a stromy zlátnou a červenají, podzimní astry se ve slunci rozvinou v plné nádheře. Květiny se jen hemží včelami, motýly a spoustou malého hmyzu. Všichni se snaží využít ještě před příchodem zimy bohatě prostřeného stolu...

Čti více

Trvalky kvetoucí v plném létě

Obdobím plného léta rozumíme červenec a srpen, i když samozřejmě nemusí nastat přesně 1. července. Mnohé trvalky časného léta mohou kvést ještě počátkem tohoto období – jestliže jim přeje počasí, jsou-li dobře přihnojené anebo z různých důvodů začaly kvést později. Všeobecně lze říci, že trvalka kvete, podle druhu, odrůdy a podmínek prostředí, asi 10 až 30 dnů. Mnohé trvalky plného léta jsou vysoké, s květy obvykle sdruženými v květenstvích na konci olistěných stonků. Pouze v první růstové fázi rostliny čerpají z vlastních zásob, ale brzy získávají všechny živiny přímo z půdy. Pupeny a poupata pro další rok zakládají již v předjaří, takže v době květu již mnohé z nich ukončily vývoj...

Čti více

Trvalky kvetoucí na začátku léta

Konec jarního období přechází pozvolna do časného léta, což je čas přibližně od druhé poloviny května do konce června. V této době rostliny bývají již středně vysoké a jsou i více olistěné než jarní květiny. Rostou přímo před očima, každým dnem se rozvíjejí a rozrůstají – krásným příkladem jsou řimbaba (Chrysanthemum coccineum), chrpa (Centaurea dealbata), zvonek (Campanula portenschlagiana) aj. Pokud se během května vyskytnou silné jarní mrazíky, mohou poškodit poupata a rostliny pak kvetou méně, květy bývají deformované. To se stává např. u řimbaby (Crysanthemum coccineum) a pivoňky (Paeonia).

Výběr druhů pro toto období je velký a mnohé poskytují krásné květy k řezu...

Čti více

Trvalky kvetoucí na jaře

Ve všech zemích s opravdovou zimou – se sněhem, mrazem a nepohodou, jsou první květiny, které se objeví již v předjaří, pravým potěšením oka a pohlazením duše. S jarními květinami se proto setkáme téměř v každé zahradě. Kde dosud chybějí, je třeba to napravit. Tyto květiny bývají většinou mrazuvzdorné. V létě a na podzim zakládají na květ, proto jsou tato období rozhodující pro jejich vývoj v dalším roce. Na jaře spotřebují všechny rezervy a po odkvětu působí vyčerpaným dojmem. Ve skutečnosti jde o přebudování celého systému směřujícího k vegetativní regeneraci. Trvalky kvetoucí na jaře, tj. od konce března do poloviny května, bývají většinou nízké. Z nejvýznamnějších druhů tohoto období uvádíme:

Čti více