Hvězdnicovité
Asteraceae
Název pochází z řeckého slova kentaurion a pravděpodobně byl rostlině dán na počest slavně mytologické postavy kentaura Chirona, který podle legendy znal léčivé vlastnosti mnoha bylin a používal je k léčení lidí.
Vytrvalé chrpy jsou u nás dosti opomíjené, přestože jsou nenáročné, dlouho kvetou a mají velké, zajímavé květní úbory v bohaté škále barev. Jsou vhodné do pestrých květinových záhonů, skupinových výsadeb, protože jsou okrasné listem. Používají se často k řezu. Chrpy obvykle vyžadují suchá, otevřená, dobře vyhřívaná stanoviště, někdy potřebují předem vyvápnit půdu. Většinou dobře snášejí sucho a horko.
Množí se semeny, zahradní formy C. montana a C. dealbata dělením.
Rod má více než 500 druhů vytrvalých bylin, vzácněji jednoletých a dvouletých, rozšířených od pásma tajgy až do tropického pásma Eurasie, Severní a Jižní Ameriky a Afriky. Většina druhů má tuhé, tenké stonky a peřenosečné, matně zelené listy. Květní úbory mají baňaté zákrovy složené z listenů lemovaných nápadnými, často ostnitými a tmavými přívěšky. Všechny květy v úboru jsou trubkovité, obvodové mívají obvykle zvětšenou, rozeklanou korunku.
Centaurea montana dorůstá jen 40 – 50 cm a květy mají v průměru až 7,5 cm. Okrajové květy v květenství jsou sytě nebo světle modré, u zahradních forem také bílé, fialové a růžové, vnitřní jsou fialově růžové nebo tmavě modré. Existují také plnokvěté formy. Druh kvete v květnu a červnu.
Centaurea dealbata je až 90 cm vysoká, hustě olistěná trvalka s přímou, rozvětvenou lodyhou. Úbory jsou velké, světle karmínové, ve středu světlejší až bělavé.
Nejnovější komentáře