Liliovité
Liliaceae
Rostlina byla pojmenována na počest Joh. Jeremiase Kniphofa (1704 – 1765), německého profesora botaniky, který krátce před svou smrtí vydal pozoruhodný dvanáctisvazkový herbář s více než 1200 rostlin. Kniphofia je známá též pod jménem Tritoma.
Je to dekorativní, exoticky vyhlížející trvalka. Vytváří husté, stálezelené trsy úzkých, tmavě zelených, tuhých listů, z nichž koncem léta vyrůstají tlusté stonky, zakončené hustými hrozny trubkovitých květů zbarvených žlutě, oranžově až červeně; někdy květy na jednom hroznu přecházejí od žlutých dole do červených nahoře. Použití je mnohostranné: Kniphofia se dobře uplatní ve smíšených záhonech a volných skupinách, pěkně se vyjímá i v blízkosti vodních partií nebo vysázená skupinově mezi nízké kobercovité trvalky, nad nimiž dominuje. Je vhodná i k řezu.
Daří se jí nejlépe na slunci, v propustné půdě s dostatkem vláhy; v zimě však musí mít sucho. S tím je nutno počítat již při volbě stanoviště a je třeba vybrat takové místo, kde se voda nehromadí, ale odtéká. Dále se doporučuje na zimu listy o 1/3 zkrátit, rostliny přikrýt rašelinou a chvojím a ještě zakrýt kusem fólie. Bez ochrany rostlina snadno zajde, a to je škoda.
Množí se semenem nebo dělením.
Rod má asi 60 druhů, které rostou v jižní Africe a na Madagaskaru.
K. uvaria je u nás pěstovaný druh. Dosahuje výšky 50 až 130 cm, kvete od července do října. Spodní květy má žluté, které směrem k vrcholu přecházejí do červených.
Většinou se nepouštějí původní druhy, ale vyšlechtěné odrůdy s velkými hrozny květů v barevných variantách od světle žluté po hnědočervenou.
Nejnovější komentáře