Silenkovité
Silenaceae
Název je odvozen z latinského slova sapo = mýdlo, protože oddenky a kořeny obsahují pěnivý saponin.
Je to efektní rostlina, vhodná do skupinových výsadeb, kamenných zídek i k řezu. Vytváří nízké zelené drny. Je světlomilná, nenáročná, nejlépe roste v kyprých hlinitopísčitých půdách.
Množí se dělením trsu, původní druhy i semenem.
Rod má asi 30 druhů jednoletých, dvouletých a vytrvalých bylin, rozšířených ve Středomoří a v horských oblastech Evropy a Asie. Pro zahrady mají význam hlavně dva vytrvalé druhy.
Saponaria officinalis je 50 – 70 cm vysoká trvalka s přímými, vystoupavými olistěnými lodyhami a s plazivým, rozvětveným oddenkem. Listy jsou vstřícné, přisedlé, podlouhlé. Kvete v červnu až srpnu. Světle růžové květy mají trubkovitý kalich, jsou pravidelné, pětičetné, na krátkých stopkách, shromážděné v bohatém květenství. Jsou vonné.
Původní druh s jednoduchými květy roste i u nás volně v přírodě. Pro zahradní pěstování je vhodnější plnokvětá odrůda.
Saponaria ocymoides tvoří polštáře hustě rozvětvených, poléhavých lodyh olistěných stálezelenými, tmavými oválnými listy. Dorůstá výšky 15 – 20 cm. V době květu, což bývá v květnu až červnu, se polštáře pokrývají spoustou drobných, karmínově růžových kvítků. Je to efektní nízká trvalka, hodí se do volných plošných výsadeb stejně jako do skalek a suchých zídek.
Nejnovější komentáře