Krtičníkovité
Scrophulariaceae
Název je odvozen z latinského slova digitus = prst, podle tvaru koruny, připomínající náprstek. Ve všech světových jazycích se tato podobnost obráží.
Je to efektní rostlina, vysoká asi 120 – 160 cm, s množstvím většinou purpurových květů na lodyze. Hodí se do každé zahrady. Nejlépe se uplatní ve volných přírodních partiích, ve smíšených záhonech i solitérně v malých skupinách. Je vhodná i k řezu.
Rod zahrnuje asi 25 druhů jednoletých, dvouletých a vytrvalých bylin, vzácněji polokeřů, rostoucích v Evropě, severní Africe, západní a Stření Asii. Z těchto botanických druhů se používají jako okrasné rostliny D. ferruginea, až 150 cm vysoký, se žlutošedými až žlutočervenými květy, a D. lanata, asi 1 m vysoký, s bělavými nebo bělavě žlutými květy a kalichem porostlým dlouhými, bílými, lesklými chloupky. Oběma druhům se daří na suchých svazích.
D. purpurea je trvalka, pěstovaná také jako dvouletka. Roste u nás planě ve světlých lesích a na horských loukách. Má přízemní růžici drsných, chloupkatých, vejčitě kopinatých listů, z nichž vyrůstá olistěná lodyha s hroznem náprstkovitých listů, světle purpurových, uvnitř skvrnitých. Dorůstá výšky 80 – 120 cm, kvete v červnu a červenci. Mimořádně krásná je její vyšlechtěná odrůda ’Gloxiniaeflora’. Její mohutný vzrůst dosahuje výšky až 180 cm. Květy jsou větší, v hustším hroznu a podle odrůd červené, růžové a bílé. Kvete v červnu a červenci. Tento zahradní náprstník roste dobře v každé zahradní půdě; nesnáší zamokření a příliš těžkou půdu. Daří se mu na slunci i v polostínu. Snadno se samovolně vysemeňuje.
Nejnovější komentáře