Trvalky

Trvalky jsou nejvýznamnější skupinou květin pro zkrášlení naší zahrady, protože při vhodném seskupení kvetou skutečně po celou vegetační dobu. Jejich hlavním rysem jsou mimořádně výrazné rozdíly v celkovém habitu, charakteru olistění a době květu, a tím vzniká možnost širokého využití. Jsou mezi nimi druhy kvetoucí velmi časně (např. čemeřice – Helleborus), stejně jako druhy kvetoucí do pozdního podzimu (hvězdnice – Aster, chryzantémy), ale dokonce i druhy dekorativní i v zimě (stálezelené druhy jako štěničník – Iberis, rozchodník – Sedum, okrasné traviny). Vhodným výběrem druhů můžeme například načasovat hlavní dobu kvetení na určité časové období nebo naopak zajistit plynulost kvetení od časného jara do pozdního podzimu. Díky trvalkám můžeme mít po celý rok rozkvetlou zahradu.
Dobře založený a udržovaný trvalkový záhon vydrží bez přesazování a větších zásahů tři až pět let i déle (podle zvolených druhů a odrůd). Přitom většinu trvalek množíme snadno dělením a značnou část z nich můžeme po rozdělení znovu použít. Dobře sestavená skupinová výsadba se během roku stále mění, poskytuje stále nové barevné kombinace. Výběr druhů a odrůd je tak bohatý, že lze využít i místa stinná nebo jinak méně příznivá stanoviště. Trvalky jsou tedy z uvedených skupin květin nejméně náročné na práci i finanční náklady.

Štítky:  

Okomentovat

Můžeš použít tyto HTML tagy a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>