Šater – Gypsophila

Hvozdíkovité

Caryophyllaceae

Název je složen z řeckých slov gypsos = sádra a philos = přítel; vysvětluje se tím, že některé druhy šateru rostou na vápencích.

Šater je známý také jako „nevěstin závoj“. Je to trvalka vytvářející velký vzdušný keřík, vysoký až 1 m, s množstvím drobných, bílých, nebo světle růžových kvítků, které se dobře hodí jako doplněk větších květů ve váze nebo usušené v zimních vazbách. Uplatní se také v pestrých, smíšených květinových záhonech v kombinaci např. s afrikány, kalifornským máčkem, zářivkou a dalšími letničkami. Šater není náročný, snese i velké sucho, v zimě však nesnáší mokro – pak snadno vyhnije. Dá se množit semenem, je však lepší koupit si sazenice, protože odrůdy se v zahradnictví roubují na kořeny semenáčků.

Rod zahrnuje více než 100 druhů jednoletých a vytrvalých bylin i polokeřů, rozšířených převážně v Eurasii, ale i v severovýchodní Africe, Austrálii a na Novém Zélandu. Mnohé z těchto druhů jsou skalničky. Z vyšších vytrvalých druhů se pěstuje prakticky pouze G. paniculata.

Gypsophila paniculata z jihovýchodní Evropy dosahuje výšky 60 – 100 cm. Má hluboký kůlový kořen a lodyhu košatě větvenou hned od země. Lodyha je křehká, kolénkatá, listy jsou úzké, šedozelené. Kvete bohatě v červenci až srpnu. Kvítky jsou drobné, bílé a je jich velké množství. Pěstují se hlavně plnokvěté odrůdy. Vynikající na záhoně i k řezu je odrůda ’Rosenschleier’ s plnými, světle růžovými květy. Trsy tvoří nižší (50 cm) a širší (100 cm) a kvete o 14 dnů dříve než G. paniculata.

Štítky:  ,

Okomentovat

Můžeš použít tyto HTML tagy a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>