Fyziologické choroby

Každý druh má určité nároky na prostředí, které jsou dědičně ustálené. Má-li rostliny dobře růst a kvést, musíme ji zajistit prostředí, které odpovídá jejím požadavkům. Nevhodné stanoviště může rostliny buď poškodit, nebo oslabit tak, že potom snadno podléhají jiným chorobám nebo škůdcům.

Slunce je pro rostliny nepostradatelným zdrojem života a bez jeho záření ustává asimilace a rostlina hyne. Některé druhy jsou však stínomilné a budou-li vystaveny prudkému slunci, jejich listy ztratí svěží zelenou barvu a může dojít i k jejich popálení. Kromě toho stínomilné rostliny nucené růst na plném slunci bývají navíc silně napadány škůdci (např. violky sviluškou, žluťucha mšicemi).

Mráz. Proti mrazu chráníme trvalky podle potřeby přikrývkou, nejlépe z chvojí – jak bylo uvedeno v předešlé kapitole. Odolné druhy je zbytečné přikrývat, u některých může být dokonce nežádoucí, protože pod přikrývkou mohou vyhnít (např. pivoňky pod zimní přikrývkou trpí botrytidou – plísní šedou).

Voda je také pro rostliny nezbytná, a přitom její přebytek může napáchat často větší škody než její nedostatek. Hlavně na zamokřených, těžkých půdách trpí rostliny nedostatkem kyslíku a mohou vyhynout. Za trvale deštivého počasí a na vlhkém stanovišti bývají často napadány houbovými chorobami; například stračky (Delphinium) a hvězdnice (Aster) trpí padlím.

Živiny. Rostliny mohou trpět jek nedeostatkem, tak i přebytkem živin. Například vápnomilné rostliny potřebují dostatek vápna, které také zvyšuje jejich odolnost proti chorobám a škůdcům, kdežto pro rostliny vápnostřežné je vápník v půdě pohromou. Pro správný růst a vývoj rostlin je tedy důležitý správný poměr hlavních, životně důležitých prvků, především dusíku (N), fosforu (P) a draslíku (K). Dusík podporuje růst zelené hmoty rostlin, fosfor a draslík podporují nasazování květů a lepší vyzrávání pletiv. Rostliny přehnojené dusíkem málo kvetou, rostou příliš bujně a bývají náchylnější k napadení chorobami i škůdci.

Při správné péči a při znalosti požadavků jednotlivých rostlin mohou fyziologické choroby prakticky odpadnout.

Okomentovat

Můžeš použít tyto HTML tagy a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>