Popínavé dřeviny

Popínavé dřeviny mají obdobnou funkci jako jehličnany a listnáče, ale plní i naše další estetické záměry. Mohou například napomáhat k co nejužšímu spojení domu se zahradou, jestliže se pnou po budově. Ze zahrady vyrůstají a po domě se rozrůstají. Velmi pěkné jsou popínavé rostliny v převislé formě, např. větve visící z teras a opěrných zdí, zvláště v kombinaci s kvetoucími truhlíkovými květinami. Popínavé rostliny se výborně hodí k zakrytí nežádoucích výhledů. Můžeme jimi také vytvářet uzavřené intimní zákoutí. Mohou zakrýt nebo přizdobit některé technické stavby.
Jednotlivé druhy popínavých rostlin se značně liší nejen intenzitou růstu, ale i způsobem pnutí, a proto je třeba vždy zvolit takový druh, popř. kultivar, který odpovídá našim záměrům. Netradičně může například břečťan sloužit na zastíněných plochách jako náhrada trávníku. Tato skupina okrasných dřevin bývá často neprávem opomíjena, ačkoliv s ní lze dosahovat velmi zajímavých efektů. Popínavé rostliny zjemňují celkový dojem, někde působí romanticky, jindy zase poněkud tajuplně nebo i nostalgicky.

Štítky:  

Okomentovat

Můžeš použít tyto HTML tagy a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>