Dvojostice – Incarvillea

Trubačovité

Bignoniaceae

 Rod byl pojmenován na počest francouzského misionáře Pierre Nicolas D’Incarville (1706 – 1757), který v době svého působení v Číně objevil a shromáždil mnoho rostlin, kromě jiného i zerav.

Dvojostice jsou rostliny zvláštního vzhledu, okrasné jak listy, tak i květy. Dají se všestranně použít – do volných trvalkových skupin, do smíšených záhonů, nízké druhy i do skalek. Zvláště dekorativně působí mezi polštářovitými porosty nízkých trvalek nebo mezi zakrslými dřevinami, které pokrývají půdu. Pro zvýšení efektu vysazujeme vždy několik rostlin pohromadě, na vzdálenost asi 25 cm. Dvojostice potřebují propustnou, živnou, vápenitou půdu s dostatkem vláhy, slunce až mírný polostín a chráněnou polohu. Na zimu se doporučuje lehké zakrytí chvojím. Osvědčilo se zakrýt kouskem fólie jednotlivé kořeny, aby se uchránily před zamokřením. Množí se semenem. Pěstování sazenic je dosti náročné a dlouhodobé, proto je vhodnější zakoupit hotovou sadbu.

Asi 14 druhů tohoto rodu je domovem v Číně a Tibetu.

Jsou to nízké až středně vysoké trvalky s řepovitým kořenem. Z růžice listů vyrůstají lodyhy s velkými, zvoncovitými květy, většinou v různých odstínech růžové barvy. U nás se pěstují hlavně druhy:

Incarvillea delavayi dorůstá výšky 50 – 60 cm, kvete v červnu a červenci. Listy má krásné, až 30 cm dlouhé a něžně růžové květy jsou po 3 – 10 v řídké hroznovité latě.

Incarvillea mairei je 10 – 30 cm vysoká a kvete o 1 – 2 týdny dříve než předešlý druh. Sytě karmínovorůžové květy jsou také větší a bývají jen po 2 – 3 v květenství.

Štítky:  ,

Komentáře k Dvojostice – Incarvillea

 • Bc.Pavla Havlová  říká:

  Dobrý den, mám dotaz k této rostlince. V jednom časopise jí inzerují jako odpuzující krtky ze zahrady. Je na tom něco pravdy? Přečetla jsem už několik článků, ale tento názor nikdo nesdílí.
  Děkuji.

 • Alena Pinosová  říká:

  Dobrý den ,chci se zeptat na tuto rostlinu.Je pravda ,že odpuzuje krtky?
  Děkuji.

 • Martin Ivanov  říká:

  Dobrý den,
  v časopise jsem se dočetl že tato květina odpozuje krtky, chci si ověřit že je to pravda?? Děkuji za radu.
  Martin

Okomentovat

Můžeš použít tyto HTML tagy a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>