Hvězdnicovité
Asteraceae
Podle staré pověsti si Achilles, bájný hrdina trojské války, léčil rány touto bylinou a na jeho počest byla pak pojmenována.
Rod zahrnuje asi 100 druhů, většinou vytrvalých bylin, rozšířených na celé severní polokouli, převážně v mírných oblastech Starého světa. Všechny mají tuhé, houževnaté stonky a střídavé, úzké, pilovité, jednou až dvakrát zpeřeně dělené listy. U většiny druhů jsou květní úbory drobné, uspořádané ve velkých, hustých, chocholičnatých latách. Vysoké druhy se množí zpravidla dělením, nízké také řízkováním.
A. filipendulina je hlavní zástupce vysokých řebříčků, dosahuje výšky 100 – 150 cm. Je to statná bylina s přímými, tuhými stonky. Listy trochu připomínají listy kapradě. Kvete v červenci a srpnu. Květy jsou sytě žluté a celé květenství má průměr 10 – 15 cm. Tento řebříček je nenáročný, vydrží i značné sucho. Pro svůj statný vzrůst je vhodný hlavně do pozadí větších skupin. Je vhodný i k řezu, usušená květenství lze použít do zimních vazeb.
A. clypeolata je středně vysoký druh (40 – 60 cm), kvetoucí v červenci a srpnu. Podobá se předchozímu, ale je nižší, a proto vhodnější i pro menší zahrady.
A. millefolium je rovněž středního vzrůstu (50 – 80 cm), ale kvete o něco dříve, již v červnu a červenci. Původní bíle kvetoucí druh je u nás v přírodě běžně rozšířený, ale pro okrasu se pěstují pouze růžově a červeně kvetoucí odrůdy. Je zcela nenáročný, uplatní se především ve volnějších přírodních partiích, nejlépe v kombinaci s krásnoočkem (Coreopsis), zvonkem (Campanula), lnem (Linum), rozrazilem (Veronica), čistcem (Stachys) a podobnými trvalkami.
A. ptarmica je jedna z tradičních květin selských zahrádek. Dorůstá výšky 60 – 100 cm, kvete bíle, v červenci až srpnu. Vyžaduje vlhčí stanoviště. Pěstují se především plnokvěté odrůdy pro řez. Jejím nedostatkem je sklon k poléhání a silné odnožování.
Nízké druhy řebříčku jsou vhodné do skalek, a to jen do dobře udržovaných. Bez pravidelného omezování se totiž příliš rozrůstají a skalku zaplevelují. Pouze dva nízké druhy tvoří výjimku a uplatní se dobře na kamenitých, písčitých a mělkých půdách, a to nejen ve skalkách a na suchých zídkách, ale i na záhonech, kde vytvářejí pěkné kvetoucí polštáře. Jsou to A. ageratifolia a A. tomentosa.
K dekorativnímu pokrytí mělkých, kamenitých a písčitých, ne však kyselých půd se dobře hodí i některé další nízké trvalky, které spolu s řebříčkem vytvářejí kvetoucí polštáře a koberce. Jsou to např. rozrazily, mateřídoušky, z trav např. kostřavy.
Na tyto plošné volné výsadby je vhodný také pupkovec.
Nejnovější komentáře