Zlatobýl – Solidago

Hvězdnicovité

Asteraceae

Název je odvozen buď z latinského slova solidare = upevňovat, nebo solidum agere = činit zdravým, uzdravovat, čímž by se vztahoval k využití některých druhů v lidovém léčitelství.

Jsou to známé rostliny s latou zlatožlutých květů, které se používají jako doplněk kytic, protože dlouho vydrží ve váze. Většinou to jsou statné rostliny, vysoké 100 – 170 cm. Některé druhy se svými oddenky rychle rozrůstají a zaplevelují zahradu. Navíc se také vysemeňují a z vypadaných semen vyroste spousta mladých rostlin. Novější zahradní odrůdy se tolik nerozrůstají, některé jsou vysloveně slabě rostoucí a mohou se vysadit i mezi nízké trvalky, ale nesmíme je nechat vysemenit; znamená to, že musíme odkvetlé laty ihned odstraňovat. Jsou to rostliny nenáročné, snášejí i zastínění a rostou všude, až to bývá zahrádkáři nepříjemné. Proto musíme jejich stanoviště velmi uvážlivě volit. Uplatní se dobře ve svahových výsadbách, a to buď samostatně, nebo ve skupinách.

Množí se semeny a dělením.

Asi 130 druhů tohoto rodu jsou vytrvalé byliny, rozšířené především v Severní Americe. Některé z nich mají nízký vzrůst (20 cm), ale převážná většina jsou statné rostliny. Vzpřímené, tuhé stonky jsou větvené až na vrcholu, v květenství. Stonek je hustě olistěn střídavými, kopinatými listy. Velká, široká lata je složená z drobných žlutých úborů. Jednotlivé druhy jsou si navzájem podobné a snadno se také spolu kříží, takže v zahradách pěstované zlatobýly bývají kříženci původních druhů. Tyto zahradní formy jsou známé v praxi pod společným názvem Solidago x hybridum.

Z původních druhů mají okrasný význam jen některé.

Solidago caesia je z nejpozdnějších, protože kvete až v říjnu. Dorůstá výšky 100 – 130 cm a má nápadně štíhlé, nevětvené, lehce nakloněné stonky, v jejichž horní části vyrůstají z paždí listů malé hrozny žlutých květů. Listy jsou kopinaté, podobné listům vrby. Má jemnou, elegantní stavbu, na první pohled odlišnou od většiny zahradních zlatobýlů. Nerozpleveluje se.

Solidago shortii je odnožující druh, dorůstá výšky 150 až 170 cm. Má přímé stonky, listy pýřité, podlouhle kopinaté, zubaté a bohatou, široce kuželovitou latu s převislými větvemi. Pro pozdní dobu květu (září až říjen) se tento druh často používal při šlechtění a má podíl na vzniku mnoha odrůd.

Solidago canadensis je oddénkatá trvalka s olistěnými, hrubě vlnatými lodyhami, vysokými až 150 cm, větvícími se v horní třetině. Listy jsou úzce kopinaté nebo úzce oválné, ostře pilovité nebo téměř celokrajné, zašpičatělé, shora lysé nebo drsné, zdola chlupaté. Jsou přisedlé nebo krátce řapíkaté. Květenství je latnaté nebo pyramidální, někdy jednostranné, jeho větve se ohýbají dolů. Květy (úbory) jsou drobné, o průměru 0,2 – 0,5 cm. Květenství je zvonkovité nebo téměř kuželovité, mnohořadé. Žluté obvodové květy jsou jazykovité, samičí, středové kvítky jsou oboupohlavné, trubkovité, rovněž žluté.

Tento zlatobýl pochází ze Severní Ameriky a je rodičovským druhem četných zahradních forem, známých v praxi pod společným názvem Solidago x hybrida (syn. Solidago x arendsii). Tyto hybridy jsou velmi rozdílných výšek, od zakrslých forem až po odrůdy vysoké. Liší se také velikostí, tvarem, barevnými odstíny květenství a dobou kvetení.

Z mnoha odrůd lze doporučit jako osvědčené:

’Golden Shower’ – odrůda slabě rostoucí, vysoká 60 – 80 cm, řídce olistěná, se světlými stonky a velkými úbory (o průměru 6 až 6,5 mm) ve volných, silně převislých latách připomínajících mimózu. Je polopozdní a trpí hodně padlím.

’Leraft’ – odrůda vysoká 80 – 90 cm, úbory zlatožluté, středně velké, v široké volné latě. Je raná a hodí se dobře k řezu – vypadá jako drobná mimóza.

’Spätgold’ – odrůda vysoká 80 – 90 cm, hustě olistěná, sevřeně rostoucí, s drobnými úbory v husté, spíše široké latě bez výrazného vrcholu. Je velmi pozdní, kvete až do druhé poloviny září.

Solidago virgaurea je evropský druh, rostoucí ve světlých lesích a na slunných svazích. Má mnohem větší úbory (v průměru až přes 1 cm), než je obvyklé u amerických druhů. Dorůstá výšky 50 – 80 cm a kvete v červenci až září. Listy jsou široce kopinaté, zubaté, úbory květů vyrůstají v malých hroznech z paždí listů a v delším, válcovitém vrcholovém hroznu.

Poddruh Solidago virugaurea ssp. alpestris dorůstá výšky pouze 25 cm. Úborů má málo, zato jsou velké až 2 cm. Druh roste planě na horských úbočích mezi kosodřevinou. Celkovým habitem a hlavně vzrůstem se značně liší od běžných zahradních forem.

Podobně nízkého vzrůstu je S. cutleri (syn. S. brachystachya), nízký horský druh ze Severní Ameriky. Dorůstá výšky jen 10 – 20 cm a tvoří trsy krátkých, hustě olistěných stonků, zakončených krátkou latou drobných, svítivě žlutých úborů. Kvete v září.

Štítky:  ,

Okomentovat

Můžeš použít tyto HTML tagy a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>