Trvalky jako solitéry

Jako solitéry označujeme rostliny, které v zahradách vysazujeme tak, aby poutaly pozornost svými charakteristickými rysy, zejména vzrůstem, olistěním nebo květem. Většinou to jsou vyšší rostliny, které vysazujeme jednotlivě nebo v menších skupinách do trávníku nebo do skupin jiných rostlin, ale vždy tak, aby vynikaly.

Velký význam mají solitéry zejména v moderních zahradách s volnými trvalkovými skupinami. Vyjímají se dobře i ve volných výsadbách přírodního charakteru, jako jsou např. vřesoviště a stepní partie. Tady by také neměly chybět okrasné traviny.

Stanoviště pro solitéry pečlivě vybíráme, ať již budou růst samostatně v trávníku nebo ve volných skupinách. Vždy je umístíme tak, aby se jejich vzhled plně uplatnil a vynikl. Místo jim vybíráme například v blízkosti schodiště nebo terasy, u odpočívadel, na ukončení pergoly a v trávníku tam, kde mají kompoziční odůvodnění. V plošných výsadbách napomáhají prostorovému členění.

 

PŘÍKLADY TRVALEK VHODNÝCH JAKO SOLITÉRY

Solitéry mohutnějšího vzrůstu

Divizna – Verbascum olympicum

Liliochvostec – Eremerus robustus a jiné druhy tohoto rodu

Okecek – Macleaya nitida

Pivoňka – Paeonia

Popelivka – Ligularia dentata a jiné druhy tohoto rodu

Rodgersia aesculifolia a jiné druhy tohoto druhu

Rudbekie – Rudbeckia nitida

Slunečnice – Helianthus salicifolius

Udatna – Aruncus silvester

Solitéry středního vzrůstu

Bělotrn – Echinops ritro

Denivka – Hemerocallis hybrida

Chrpa – Centaurea macrocephala

Kniphofia hybrida

Oměj – Aconitum

Palmová lilie – Yucca filamentosa

Paznehtník – Acanthus longifolius

Třemdava – Dictamnus albus

Okomentovat

Můžeš použít tyto HTML tagy a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>