Estetická funkce

Vhodné kombinace rostlinné zeleně a zahradních doplňků vyvolávají harmonickou a klidnou pohodu. Mají významný psychologický dopad na duševní stav člověka, a tím druhotně ovlivňují i jeho stav fyzický. Vlastní výtvarné řešení zahrady, její kompozice jsou tedy velmi důležité pro obnovu psychických i fyzických sil člověka. Proto dbáme na to, aby rostliny byly rozmístěny podle svých výtvarných vlastností, tj. tvarů a barev. Musí také ladit s doplňky a obytným stavením. Hlavně je třeba přizpůsobit zahradu okolní přírodě. Je dobré se učit od přírody, všímat si, které druhy rostlin se vyskytují v původních společenstvech, a podle toho se snažit kombinovat rostliny na zahradě. V přirozenosti bývá nejvíce krásy.
Také místo určené pro odpočinek má být v souladu s okolím. Může to být celý odpočinkový kout, terasa vybavená zahradním nábytkem, prostor okolo ohniště nebo zahradního krbu, ale také třeba lavička pod krásným keřem, lehátko na slunění apod. Vždy se však snažíme vybrat takové místo, které poskytuje určité soukromí a přitom umožňuje pohled na některé pěkné části naší zahrady.

Štítky:  ,

Okomentovat

Můžeš použít tyto HTML tagy a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>